a
Strona głównaZdrowieJak rozpoznać stan przedrzucawkowy

Jak rozpoznać stan przedrzucawkowy

stan przedrzucawkowy

Ciąża powinna być okresem radosnego oczekiwania na dziecko. Niestety, mimo postępów medycyny oraz coraz lepszej opieki prenatalnej dla wielu kobiet te 9 miesięcy to czas prawdziwej „walki” o przetrwanie. Dolegliwości bywają mniej lub bardziej uciążliwe, jedno jest jednak pewne – są całkowicie powszechne. Do tego należy dodać również stres związany z tym, że rozwój płodu nie zawsze przebiega prawidłowo, a organizm kobiety nie zawsze funkcjonuje w sposób optymalny. Do jednej z komplikacji, która może być tragiczna w skutkach należy stan przedrzucawkowy. Poniżej wyjaśnienie tego terminu oraz związanych z nim zagrożeń.

Stan przedrzucawkowy bywa nazywany zatruciem ciążowym. Na ogół występuje on w ostatnich 3 miesiącach ciąży, a więc wtedy, gdy organizm jest narażony na najbardziej ekstremalne zmiany hormonalne. Częste są też przypadki, gdy nadciśnienie tętnicze wraz z białkomoczem objawia się w kilka dni po porodzie. Dlaczego dochodzi do wystąpienia stanu przedrzucawkowego? Ma to związek z zaburzeniami przepływu krwi przez łożysko, zaburzeniami pracy nerek, niedokrwieniem lub rozciągnięciem macicy, czynnikami genetycznymi lub środowiskowymi (zła dieta, przyjmowanie leków określonego rodzaju, nadwrażliwość OUN), uszkodzeniem śródbłonków.

Gwałtowne zmiany wartości ciśnienia krwi, obrzęki, białkomocz – to podstawowe symptomy stanu przedrzucawkowego. Ciężarna może się skarżyć także na zawroty głowy, mieć mdłości i wymioty, a nawet światłowstręt. Dolegliwości bólowe są umiejscowione głównie w górnej części jamy brzusznej. Ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego jest szczególnie duże wtedy, gdy to dla kobiety pierwsza ciąża, jest w bardzo młodym lub w zbliżonym do okresu przekwitania wieku, bądź też gdy spodziewa się wieloraczków.

Ryzyko powikłań można zmniejszyć wykonując odpowiednie badania przed porodem. Obok regularnego mierzenia ciśnienia zalecana jest analiza krwi oraz moczu, a także badanie Dopplera, USG częstsze niż w innych przypadkach, badanie krzepliwości krwi. Stan przedrzucawkowy wykryty bezpośrednio przed porodem wiąże się z koniecznością wywołania porodu drogami natury bądź wykonania cesarskiego cięcia. Stan przedrzucawkowy można również leczyć przy pomocy odpowiedniej diety oraz „ćwiczeń” mających usprawnić przepływ krwi w organizmie. Rekomendowane są także leki obniżające ciśnienie. To ważne zarówno dla zdrowia mamy, jak i maleństwa. Jeśli dolegliwość zostanie zlekceważona, to dziecko najprawdopodobniej będzie miało niską wagę urodzeniową, może też urodzić się upośledzone w wyniku niedotlenienia mózgu(przez łożysko nie będą bowiem transportowane wystarczające ilości pokarmu oraz tlenu).

stan przedrzucawkowy

Warto zastosować się do wszystkich zaleceń specjalistów, by nie dopuścić do groźnego dla życia stanu rzucawkowego. Jego objawy są już dużo intensywniejsze, i obejmują: drgawki, migreny, zaburzenia świadomości, widzenia, omdlenia, a nawet śpiączkę. Istnieje ryzyko uszkodzeń mózgu, nerek oraz wątroby u ciężarnej, jeśli leczenie nie zostanie podjęte w trybie natychmiastowym. Na szczęście stan rzucawkowy nie jest tak powszechny, rozwija się jedynie u nielicznych przyszłych mam.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz