a
Strona głównaZdrowieIrydologia – jakie schorzenia można wyczytać z oczu?

Irydologia – jakie schorzenia można wyczytać z oczu?

Irydologia

Medycyna niekonwencjonalna wbrew pozorom jest coraz bardziej poważana w głównym nurcie. Jedną z metod diagnostycznych, jakie są w jej ramach stosowane jest irydologia. Czym jest oraz w jakich warunkach się sprawdza? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami.

Irydologia to innymi słowy wyczytywanie stanów chorobowych z wyglądu tęczówki oka. Jakkolwiek abstrakcyjnie może to brzmieć dla laika, dyscyplina ta ma korzenie w roku 1861 i jest uznaną metodą w świecie naturalnej terapii. Obserwacja tęczówki może prowadzić do wielu interesujących wniosków dotyczących ogólnego stanu zdrowia, stopnia, w jakim organizm jest chroniony przez naturalną barierę immunologiczną oraz, co za tym idzie, jak będzie sobie radził z potencjalnymi infekcjami w przyszłości. Dlaczego tak się dzieje?

Wszelkie procesy chorobowe bądź zaburzenia funkcjonowania poszczególnych układów w organizmie sprawiają, że pojawiają się widoczne reakcje ze strony układu immunologicznego. Irydologia zakłada, że tęczówka to swego rodzaju „mapa” mówiąca o tym, jak funkcjonują narządy wewnętrzne w organizmie. Ważne przy tym, by rozróżnić podział tęczówki na mniejszą i większą część. W ramach mniejszej, przylegającej do źrenicy ujawnić się mogą (w zmianach dotyczących barwy etc.) dolegliwości związane z pracą układu trawiennego, natomiast w ramach większej – układu odpornościowego oraz innych. Wydaje się to szarlatanerią? Cóż…

Tęczówka w istocie jest podzielona na obszary. Wedle irydologii odpowiadają one poszczególnym narządom wewnętrznym oraz „zewnętrznym”. Na takiej podstawie tworzy się mapy irydologiczne – osobne dla każdego oka.

Wedle nich można później z dużo większą dokładnością stwierdzić, jakie dolegliwości są naszym potencjalnym problemem. Konkretne miejsca są powiązane z danym narządem – i na tym w dużej mierze opiera się badanie irydologiczne. Współcześnie wykorzystywane są najnowsze zdobycze technologii, toteż podczas diagnostyki stosuje się cyfrową dokumentację obrazu.

Stosowanie lampy szczelinowej i dogłębne przyglądanie się tęczówce przeszło tym samym do historii dyscypliny. Nie trzeba też martwić się o dobieranie optymalnego oświetlenia, gdyż wszystkie parametry ustalane są komputerowo. Oczy oświetlane są bardzo małą lampką, a wykonane zdjęcia analizuje odpowiedni program.

Irydologia

Rzecz jasna technologia to nie wszystko i nadal aby przeprowadzić wiarygodne badanie irydologiczne konieczne jest posiadanie niezbędnej wiedzy z tego zakresu. Sklasyfikowanie strukturalne tęczówki – czyli określenie jej typu to podstawa do dalszych dociekań. Można wyróżnić cztery typy tęczówek – wyróżniane na podstawie charakterystycznego kształtu oraz częstotliwości występowania w populacji. Istotne jest również to, czy tęczówka jest naznaczona przez inne znaki, czy też ma czystą, jednolitą barwę (co w praktyce zdarza się niezwykle rzadko). Co ciekawe badanie irydologiczne rozpoczyna się już w momencie, gdy zidentyfikowany zostaje kolor tęczówki. Niektóre barwy są charakterystyczne dla osób w większym stopniu podatnych na pewne dolegliwości. Przykładowo – niebieskoocy znacznie częściej uskarżają się na różnego rodzaju alergie (tak wziewne, jak i kontaktowe), mogą mieć też problem z zapaleniem stawów. Z kolei osoby o zielonym kolorze oczu mogą cierpieć np. na dolegliwości ze strony układu trawiennego (kamicę nerkową, choroby wątroby itp.).

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz