a
Strona głównaParentingIndywidualna opieka dla dziecka? Niania!

Indywidualna opieka dla dziecka? Niania!

Powody, dla których nie chcemy posyłać dziecka do żłobka lub przedszkola mogą być bardzo różne. Ideałem jest, jeśli w tym momencie mama może sobie pozwolić na rezygnację z pracy zawodowej i pozostanie z dzieckiem w domu. Jeśli nie, trzeba szukać innych rozwiązań.

Ciągłość opieki

Opieka nad dzieckiem musi mieć charakter ciągły. W praktyce oznacza to, że mama albo tata muszą być z maluchem w domu. Nie może dojść do takiej sytuacji, w której dziecko zostaje samo np. na godzinę, bo mama musi już wyjść, a tata jeszcze nie wrócił. Jeśli maluch nie ukończył siedmiu lat, to narażamy się na konsekwencje prawne. I chociaż rzecz może wydawać się absurdalna (gdzie te dzieci biegające z kluczami na szyi?!), to prawa trzeba przestrzegać. Gdy rodzice nie mogą we własnym zakresie zapewnić dziecku opieki, a przedszkole nie wchodzi w grę, warto pomyśleć o zatrudnieniu niani.

Dlaczego nie przedszkole?

Zwolennicy przedszkoli podnoszą często argument finansowy – pobyt dziecka w publicznej, a czasem nawet prywatnej, placówce, jest tańszy, niż zatrudnienie pełnoetatowej niani. Jednak o rezygnacji z przedszkola często decydują inne aspekty. Najpopularniejszym jest po prostu brak miejsc. Innymi mogą być alergie pokarmowe i wziewne, nadmierna skłonność do infekcji, przewlekłe choroby, niedojrzałość emocjonalna. Jeśli dziecko przejawia lęk przed chodzeniem do przedszkola, to warto rozważyć opiekę indywidualną. Zmuszanie do przeżywania stresogennych sytuacji nie jest dla kilkulatka wskazane.

Czy niania zastąpi dziecku przedszkole?

Ten problem podnoszą często rodzice, którzy uważają, że tylko przedszkole jest w stanie nauczyć dziecka zachowań prospołecznych. To prawda, że w domu dziecko nie będzie miało towarzystwa rówieśników. Jednak profesjonalna opiekunka do dziecka w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy mniejszej miejscowości, dobrze wie, gdzie się udać, by zapewnić dziecku kontakt z innymi dziećmi. Sale zabaw, kluby malucha czy choćby osiedlowe place zabaw to miejsce, gdzie nasza pociecha może bawić się z innymi dziećmi. Dobra niania potrafi też zorganizować dziecku ciekawe zajęcia w domu, które merytorycznie dorównają tym przeprowadzanym w przedszkolu.

Zalety zajęć indywidualnych z nianią

Niania będzie niezastąpiona szczególnie wtedy, gdy dziecko zdradza problemy z opanowaniem podstawowych umiejętności. Żadna, najbardziej nawet zaangażowana w swoją pracę nauczycielka w przedszkolu, nie jest w stanie poświęcić dziecku tyle czasu, ile ma dla niego niania. To ona może śledzić krok po kroku tworzenie rysunku, korygować ułożenie palców na kredce, uczyć poprawnego chwytania pędzla i nożyczek, trenować rozróżnianie kolorów, kształtów, poznawanie pierwszych literek i cyferek. A wszystko to w atmosferze zabawy, nauka przez zabawę jest bowiem tym, co dzieci lubią najbardziej. Dziecku nie jest potrzebna świadomość, że teraz się uczy – może to zablokować niepewne siebie i nieśmiałe dziecko. O wiele lepiej jest wtedy, gdy maluch uczy się jakby mimochodem i nagle z dumą odkrywa: „Ja to już umiem!”. Niania może zapewnić taki niestandardowy program nauczania indywidualnego.

Bonus przy zatrudnieniu niani

Współczesna niania to ktoś więcej, niż osoba, która zapewni dziecku opiekę, wyżywienie i zadba o bezpieczeństwo. Coraz częściej nianie oferują niestandardowe usługi, np. naukę języków obcych czy gry na instrumentach. Niektóre nianie są instruktorkami tańca, inne wprowadzą dziecko w świat sztuki. Zatrudniając nianię, warto rozważyć, czy nie skorzystać z usług osoby, przy której dziecko już na starcie szkolnej edukacji będzie przewyższało umiejętnościami rówieśników.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz