a
Strona głównaZdrowieIndukcja porodu – jakie metody stosuje się, aby wywołać poród

Indukcja porodu – jakie metody stosuje się, aby wywołać poród

indukcja porodu

Dziedzina położnictwa przeszła na przestrzeni lat wiele korzystnych zmian. Przede wszystkim dla zdrowia kobiety, ale też nowonarodzonego dziecka. Zmalała umieralność niemowląt, jak również ryzyko śmierci matki podczas porodu. Nie oznacza to jednak, że samo rozwiązanie nie budzi strachu – a przede wszystkim pewne pojęcia z nim nieodłącznie związane. Indukcja porodu jawi się jako ostateczny sposób na przyspieszenie akcji – i tak właśnie jest. Czy przyszłe mamy mają się czego obawiać? Jakie są sposoby wywoływania czynności skurczowych macicy? O tym poniżej.

Odmienne metody a bezpieczeństwo mamy i płodu

Wywoływanie, czyli indukcja porodu bywa konieczna ze względu na zagrożenie, jakie może nieść dla matki i dziecka ciąża przenoszona. Ma za zadanie umożliwiać naturalne rozwiązanie przy pomocy środków chemicznych lub mechanicznych. Wśród stosowanych obecnie metod można wymienić zarówno te bardziej tradycyjne, jak i korzystające ze zdobyczy XXI- wiecznej medycyny, na przykład:

  1. kroplówka z oksytocyny – hormonu, który w naturalny sposób jest produkowany w organizmie kobiety, nie zawsze jednak w odpowiedniej ilości. Oksytocynę stosuje się, by wywołać skurcze porodowe, niestety często przybierają one bolesną postać, natomiast sama akcja porodowa zostaje skrócona. Hormonu nie można stosować, jeśli płód nie rozwija się prawidłowo, bądź też matka przechodziła operacje ginekologiczne, lub macica jest nadmiernie bądź niedostatecznie naciągnięta;
  2. przebicie pęcherza płodowego – fachowo nazywane amniotomnią brzmi co prawda wyjątkowo groźnie, jednakże jest metodą stosowaną od wielu lat. Przebicie pęcherza prowadzi do przyspieszenia porodu i jest bezbolesne, odbywa się rzecz jasna w septycznych warunkach, natomiast do przeciwwskazań należą m.in. nieprawidłowe położenie płodu, jego zbyt duży rozmiar (wtedy konieczne jest cesarskie cięcie), zakażenie pochwy, wcześniactwo, wielowodzie;
  3. stymulacja różnego rodzaju – mająca na celu wywołanie orgazmu oraz uwolnienie naturalnie produkowanej oksytocyny – to jednak dość kłopotliwe w sytuacji obecności w szpitalu;
  4. enema – jak wiadomo, lewatywa ma za zadanie wzmacniać skurcze porodowe. Kwestie emocjonalne często jednak nie dopuszczają takiej możliwości. Przed porodem warto oczywiście skorzystać z możliwości całkowitego wypróżnienia (np. dzięki czopkom), niemniej – to sprawa indywidualna każdej kobiety.

indukcja porodu

Do wywoływania porodu powinno dochodzić w sytuacjach, gdy ciąża trwa powyżej 42 tygodni, ciężarna choruje na przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę, ma wysokie nadciśnienie lub też gdy wzrost płodu został zahamowany albo doszło już do odpłynięcia płynu owodniowego. Decyzje o indukcji porodu zawsze podejmuje lekarz prowadzący, ma jednak obowiązek odpowiednio wcześnie skonsultować się z pacjentką.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Gdyby nie oksytocyna, to bym chyba tydzień rodziła 😛

Zostaw komentarz