a
Strona głównaLifestyleIkony kobiecej mody [cz. II]

Ikony kobiecej mody [cz. II]

Ikony kobiecej mody

Ikony kobiecej mody na ogół kojarzą się nam z gwiazdami Złotej Ery Hollywood. Jednak współcześnie kanony piękna są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Dlatego też stylizacje zyskujące miano kultowych mogą być o wiele bardziej ekstrawaganckie, jeśli nie szokujące. Na wybiegach, czerwonych dywanach czy też ulicach największych metropolii króluje przede wszystkim eklektyzm. Jakie gwiazdy stanowią inspiracje szczególnie często? Zapraszamy do krótkiego zestawienia.

Wśród współczesnych ikon mody można znaleźć zarówno gwiazdy kina jak i muzyki, ale też modelki. Kate Moss to nazwisko, które kojarzy się z kwintesencją stylu lat 90. Androgyniczne piękno reprezentowane przez modelkę docenili projektanci na całym świecie. Moss była muzą Calvina Kleina, promowała takie domy mody jak Dolce&Gabbana, Yves Saint Laurent, Gucci, Cavalli. Modelka spopularyzowała styl „nowej” sportowej elegancji, wprowadziła na salony dżinsy rurki oraz naturalne stylizacje włosów. Bycie glamour nie musiało już ograniczać się do sztywnych reguł. A kolejne dekady tylko to potwierdziły. Ikony kobiecej mody współczesnych lat to przede wszystkim osoby, które doskonale odnajdują się w różnego rodzaju stylizacjach.

Ikony kobiecej mody

Warunek jest jeden – to one muszą nosić kreację, a nie odwrotnie. Indywidualizm, równouprawnienie, coraz popularniejsze odniesienia do kultury LGBT – to wszystko pozwala kreować modę XXI wieku. Tutaj nie ma oczywistych połączeń. Idealną ilustracją może być ekstrawagancka, ale i niezwykle utalentowana Lady GaGa. Jej styl można określić jako teatralny, jednak warto zwrócić uwagę, w jaki sposób kreacje przemawiają do szerszego grona odbiorców. Dodatkowo warto zauważyć, że nawet najdziwniejszy look nie jest w stanie sprawić, by artystka wyglądała odpychająco (zapewne mimo czynionych w imię sztuki starań).

Ikony kobiecej mody

Popularność stylizacji ekstrawaganckich, preferowanych zarówno przez Björk, Lady Gagę, jak i Beyonce czy Rihannę nie oznacza, że we współczesnej modzie rodem z czerwonego dywanu brakuje nawiązań do poprzednich dekad. Aktorki takie jak Scarlett Johanson, Nicole Kidman, Charlize Theron udowadniają, że styl glamour a’la Grace Kelly zawsze będzie na topie. Nieco inne podejście – minimalistyczne i flirtujące z modą męską reprezentuje Tilda Swinton. Do klasyki, jednak w umiarkowanym stopniu odwołuje się także wokalistka i projektantka Gwen Stefani. To interesująca postać, bowiem przygodę z modą zaczęła od nieco punk-popowych stylizacji, obfitujących w siatki, neonowe kolory i niekonwencjonalne (również w kwestii kolorów) fryzury. Obecnie kolekcje przez nią proponowane redefiniują styl glamour, czyniąc go bardziej drapieżnym.

Ikony kobiecej mody

W XXI wieku nie ma już miejsca na jeden sposób postrzegania kobiecości. Kluczową kwestią jest odnalezienie się na tym szerokim spectrum. Ikony mody z pewnością mogą dostarczać inspiracji każdej z nas, jednak nie należy zapominać, iż moda to zjawisko efemeryczne, należy się nim raczej bawić niż oddawać mu cześć.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz