a
Strona głównaLifestyleIkony kobiecej mody [cz. I]

Ikony kobiecej mody [cz. I]

Ikony kobiecej mody

Aby zostać ikoną stylu potrzeba znacznie więcej, niż wydaje się laikom. Wyznaczanie trendów to nie tylko spełnianie aktualnych wymogów i wpisywanie się w kanony piękna. Podobno gentelmen zawsze jest o krok bądź nawet dwa za modą. Ikony kobiecej mody mają trudniejsze zadanie – muszą bowiem reprezentować sobą ponadczasowe piękno. A przynajmniej tak było w ubiegłych dekadach.

W żadnym zestawieniu prezentującym największe ikony mody kobiecej nie może zabraknąć Coco Chanel. To ona dała światu małą czarną, klasyczny tweedowy kostium, i praktycznie zrewolucjonizowała styl ubierania płci pięknej na całym świecie. Pojęcie sportowej elegancji nie istniało by, gdyby nie francuska projektantka. Stworzyła dom mody Chanel, którego dyrektorem artystycznym jest obecnie inna ikona – Karl Lagerfeld. Trendy przez niego wyznaczane wciąż inspirują inne marki odzieżowe, a oprócz kreacji i dodatków (w tym kultowej już torebki z charakterystycznego pikowanego materiału) nie słabnie popularność kosmetyków do makijażu czy perfum. Klasyczny zapach Chanel No.5 wciąż króluje na listach najchętniej kupowanych flakonów.

Ikony kobiecej mody

Muzą innego wielkiego projektanta, Hubert’a de Givenchy, była gwiazda kina lat 60 tych, Audrey Hepburn. Wedle niektórych krytyków to właśnie ona na nowo „wynalazła” elegancję. Kreacje noszone przez nią na planach filmowych są obecnie wystawiane w galeriach sztuki. Styl Hepburn nie był przesadzony, przeciwnie, ubrania zawsze doskonale podkreślały sylwetkę, jednak w odpowiednio skromny sposób. Stonowane dodatki, buty baleriny, wąskie spodnie o długości 7/8 czy czarne golfy – artystka udowodniła, że nie potrzeba odsłaniać wiele ciała, by wyglądać zachwycająco i dziewczęco.

Ikony kobiecej mody

Nieco inne podejście do mody reprezentowała inna ikona stylu – Marylin Monroe. Jej look stwarzały dopasowane do ciała kreacje, głębokie dekolty, rozkloszowywane spódnice noszone do półgolfów. Jednak to nie tylko stroje uczyniły z utalentowanej aktorki symbol seksu – platynowe włosy, czerwone usta i charakterystyczny makijaż oczu do dzisiaj są naśladowane przez inne gwiazdy kina czy muzyki (chętnie parodiują je również drag queens). Warto zaznaczyć, że pierwszą znaną blond-seksbombą nie była jednak Marylin, a Jean Harlow.

Ikony kobiecej mody

Dla wielu Amerykanek i nie tylko prawdziwym symbolem elegancji w stylu klasy średniej pozostawała inna dama zaangażowana w związek z prezydentem – jego żona Jackie Kennedy Onassis. Jej stroje charakteryzowała ponadczasowość. Pierwsza dama chętnie wybierała pastelowe i pudrowe kolory, natomiast znakiem rozpoznawczym były duże okulary przeciwsłoneczne oraz niewielki kapelusik (opracowany zresztą specjalnie dla niej przez francuskiego kreatora mody, Cassiniego).

Ikony kobiecej mody

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz