a
Strona głównaPodróżeHashima – historia spektakularnego wyludnienia

Hashima – historia spektakularnego wyludnienia

Hashima

Opustoszałe miejsca są fascynujące. Często jednak kryją się za nimi wydarzenia, które zmieniły życie wielu ludzi, a nawet kształt gospodarki danego miasta czy kraju. Wyspa Hashima położona w prefekturze Nagasaki to jedna z niezamieszkałych obecnie wysp. Jak do tego doszło? Warto się dowiedzieć.

Hashima nie imponuje rozmiarami. Jest jedną z 505 wysp, których nie zamieszkuje nikt. Nagasaki znajduje się zaledwie 15 km stąd. Jej rozwój w ubiegłych dekadach (z początku XX wieku) związany był z przemysłem wydobywczym. Sąsiadująca z Hashimą wyspa Takeshima była miejscem, gdzie rozpoczęto w Japonii wydobycie węgla. Już w ubiegłych wiekach dostrzeżono jego potencjał jako źródło ciepła i energii. Złoża na Takeshimie były odsłonięte, niemniej jednak ich eksploatacja doprowadziła do tego, że zaczęto poszukiwać nowych źródeł.

„Węglowa gorączka” doprowadziła do odnalezienia znacznych pokładów węgla właśnie na Hashimie, pod koniec XIX wieku. Kopalnię wykupił koncern Mitsubishi (owszem, TEN koncern Mitsubishi), wzmocniono brzegi wyspy – co nadało jej charakterystyczny, industrialno – militarny zarys (porównywano ją nawet do okrętu wojennego). Roczne wydobycie sięgało w momencie rozkwitu nawet 150 tysięcy ton węgla, zatrudniano tysiące pracowników, a już w 1916 roku zajęto się budową infrastruktury mieszkalnej. Lokale były skromne, by nie powiedzieć ascetyczne, niemniej jednak miały przede wszystkim spełniać swoją funkcję – umożliwić zwiększenie zatrudnienia, by zmaksymalizować wydobycie. Nie wszyscy pracownicy byli „wolni”. Japończycy pracowali na korzystniejszych warunkach niż zmuszani do niemal nadludzkiego wysiłku przybysze z Korei czy Chin. Często dochodziło do zgonów z wycieńczenia.

Hashima

Po II wojnie światowej pojawiło się jeszcze większe zapotrzebowanie na energię, co oznaczało rozkwit Hashimy i wzrost jej znaczenia. Ulepszono także zaplecze wyspy, powstawały kolejne instytucje, jak szpital, szkoła, przedszkole. Za darmowy dostęp do lokalu należało zająć się jakimiś pracami społecznymi mającymi na celu utrzymanie wyspy w dobrym stanie. Na wyspę konieczny był import żywności, a przez wiele lat również słodkiej wody. Hashima straciła swoją strategiczną pozycję w momencie, gdy rynek energetyczny zdominowała ropa naftowa. Stopniowo zmniejszano liczbę zatrudnionych, ilości zakładów, aż w 1974 całkiem zakończono „działalność” na wyspie. Przez okres intensywnej eksploatacji górnicy dokopali się nawet do dna oceanu. Wydobyto miliony ton węgla, mimo iż wyspa jest mała – zarówno jej rozwój, jak i upadek przebiegły niezwykle dynamicznie. Dzisiaj stanowi swego rodzaju turystyczną atrakcję i ostrzeżenie na przyszłość.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Wyjątkowe miejsce. Wie ktoś może, czy można się tam wybrać na wycieczkę, ot tak?

Zostaw komentarz