a
Strona głównaZdrowieCzym jest aberracja chromatyczna?

Czym jest aberracja chromatyczna?

aberracja chromatyczna

Wady soczewek mogą przybierać wiele postaci. W sytuacji idealnej układ optyczny jest wolny od wszelkich odchyleń od normy – takie jednakże nie występują w przypadku ludzkiego oka. Wady można zatem podzielić m.in. na takie podgrupy, jak aberracje chromatyczne i monochromatyczne (takie jak np. astygmatyzm, aberracje sferyczne). Aberracja chromatyczna wiąże się z tym, jak poszczególne fale świetlne, które różni długość, adaptują się do procesu przechodzenia przez układ optyczny. Aberracją sferyczną nazywamy sytuację, w której obiekt optyczny (oko bądź soczewka) nie jest w stanie skupić przechodzących przez środek promieni światła – z tego względu w siatkówce odbija się rozmazany obraz. Jak radzić sobie ze schorzeniami związanymi z aberracją ? Czy można im przeciwdziałać ? Zapraszamy do lektury.

Aberracja chromatyczna w soczewce przejawia się w jej nieprawidłowej budowie w wyniku czego promienie światła załamują się pod odmiennymi kątami. Powoduje to problemy z prawidłowym widzeniem – nie oznacza jednak, że tych odchyleń nie da się korygować. Wręcz przeciwnie. W przypadku najczęściej występującej aberracji sferycznej charakterystyczny jest brak ostrości na całym polu widzenia, który to można niwelować poprzez stosowanie odpowiednich soczewek. Takie układy soczewek często muszą być złożone z kilku rodzajów szkła – i to niezależnie dla każdego z oczu. Soczewka może mieć płaskie bądź wypukłe położenie wobec padających promieni światła, w zależności od tego, jak duża jest aberracja.

W przypadku innego rodzaju aberracji światło może rozszczepiać się już po przejściu przez soczewkę. Wtedy dochodzi do ciekawego (ale i uciążliwego dla osoby obarczonej tą wadą) zjawiska. Otóż padające promienie załamując się pod innymi kątami mają wpływ na nasycenie poszczególnych barw, często tworzą się również tzw. kolory – widma, gdzie obrazy zyskują dodatkową „otoczkę”. Jak sobie z tym radzić? Po raz kolejny dzięki dopasowaniu optymalnych soczewek.

Aberracje dotyczą rzecz jasna nie tylko ludzkiego narządu wzroku, ale też przyrządów mających na celu przeprowadzanie badań naukowych. W takim wypadku zmniejszenie ryzyka występowania podobnych błędów ma podwójne znaczenie – w skali przedsiębiorstwa i jego zysków, ale i w szerszej perspektywie rozwoju globalnego rynku IT.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz