a
Strona głównaZdrowieCzym charakteryzują się owodniowce

Czym charakteryzują się owodniowce

owodniowce

Ssaki, ptaki i gady – co łączy te kręgowce? Zaliczają się one do podgrupy organizmów, dla których rozwoju kluczowe pozostają błony płodowe – owodnia, omocznia oraz kosmówka. Owodniowce stanowią więc niezwykle zróżnicowaną grupę zwierząt, u których nie występuje stadium larwalne. W jaki sposób funkcjonują te organizmy? Zapraszamy do lektury.

Wody płodowe mają za zadanie zarówno chronić zarodek ptaka, gada czy ssaka przed potencjalnymi urazami mechanicznymi, przesuszeniem, zmianami temperatury, jak również stymulować jego prawidłowy rozwój. Ich rola jest zatem kluczowa. Jak powstają wody płodowe, które charakteryzują owodniowce? Pęcherz płodowy składający się z dwóch błon pojawia się wokół embrionu po około 40 dniach od zapłodnienia komórki jajowej. Płyn owodniowy znajduje się wewnątrz niego – gromadzi się w worku owodniowym. Wytwarzają go po części organizm matki oraz płodu. Owodnia jest natomiast błoną płodową, której wyróżnić można 3 rodzaje. Jeden z nich jest powłoką pęcherza płodowego, drugi otacza łożysko a trzeci – pępowinę.

Poza ochronną funkcją wody płodowe pełnią także funkcję odżywczą, tworząc optymalne warunki do życia wewnątrzmacicznego.

W toku trwania ciąży zmienia się skład płynu owodniowego. Zawiera on hormony, niezbędne enzymy, witaminy, antyoksydanty, sole mineralne, ale przede wszystkim komórki nabłonka płodu oraz maź płodową, która chroni skórę rozwijającego się embrionu. Płyn owodniowy to element, który umożliwia prawidłowe tempo transportu substancji odżywczych, przyczynia się zatem do optymalnej przemiany materii w rozwijającym się organizmie płodu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to wody płodowe stopniowo zwiększają swoją objętość. Czasem może się zdarzyć tzw. wielowodzie, charakterystyczne głównie dla ssaków, w tym człowieka. Dochodzi do tego, gdy ilość płynu przekracza barierę 2000 ml. Inną patologią jest małowodzie, wówczas płyn owodniowy nie przekracza 100 ml. Oba stany mogą być szkodliwe dla rozwoju płodu. Z kolei przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego prowadzi do przedwczesnego rozwiązania. Płyn owodniowy pozwala zdiagnozować, w jakim stanie znajduje się płód. Dlatego tak istotne są kontrola jego składu, ilości a nawet zabarwienia.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz