a
Strona głównaEkonomiaCzy powinien charakteryzować się patriotyzm gospodarczy

Czy powinien charakteryzować się patriotyzm gospodarczy

patriotyzm gospodarczy

Miłość do ojczyzny do tej pory mogła kojarzyć się pozytywnie – z epoką romantyzmu, poezją, doniosłymi wydarzeniami historycznymi. Niestety, nasilenie zachowań ksenofobicznych i rasistowskich oraz wykorzystywanie pojęcia patriotyzmu przez zwyczajnych chuliganów nieco nadszarpnęło jego wizerunek. Jak zatem ponownie doprowadzić do tego, by skojarzenia negatywne ustąpiły miejsca konstruktywnym sposobom na promocję Polski? Można tego dokonać między innymi poprzez patriotyzm gospodarczy. Poniżej krótko prezentujemy jego zasady.

Ogólna definicja mówi, że patriotyzm gospodarczy można rozumieć jako zaangażowanie przedsiębiorców (ale i konsumentów) w dobrobyt państwa, z którego pochodzą. Działania te mogą mieć oczywiście bardzo szeroki zakres. Odpowiedzialność posiadaczy firm jest przecież w znaczącym stopniu zróżnicowana. Podobnie też – wyznaczane są granice opłacalności. Patriotyzm gospodarczy zakłada ponad to, że w bogaceniu się kraju powinni uczestniczyć wszyscy jego obywatele, co wykluczyłoby znaczące nierówności społeczne. Oczywiście to nieco utopijna perspektywa, szczególnie we współczesnej Polsce. Jednym z filarów pozostaje uiszczanie opłat podatkowych przez przedsiębiorców właśnie na terenie kraju, a nie w tzw. rajach podatkowych. Niezależnie jednak od tego nie można zapominać o globalnym charakterze gospodarki. Obcy kapitał również może pracować na dobro ekonomiczne ogółu.

patriotyzm gospodarczy

Patriotyzmu gospodarczego – jak i żadnego innego – nie należy mylić z nacjonalizmem. Nie chodzi o wywyższanie rodzimych usług i produktów nad inne za wszelką cenę, a jedynie na zwrócenie uwagi na ich wysoką jakość. Wspieranie lokalnych przedsiębiorców jest posunięciem strategicznie słusznym także z ekologicznego punktu widzenia. Import z odległych krajów to nie tylko wyższe koszty transportu, ale także większy wpływ (negatywny) na stan środowiska naturalnego – i to niezależnie od wybranej drogi transportu. Każda konkurencja powinna przybierać rozsądne formy, konieczne jest też przestrzeganie przepisów prawa podatkowego.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Jak tu być patriotą gospodarczym, jak podatki zabijają konkurencję…

Zostaw komentarz