a
Strona głównaTechnologiaDo czego służy zwora elektromagnetyczna?

Do czego służy zwora elektromagnetyczna?

Kontrolowanie dostępu do poszczególnych pomieszczeń jest coraz częstszą praktyką w przypadku wielkopowierzchniowych siedzib firm. Wydzielenie konkretnych stref dostępu w obrębie budynku jest podstawowym krokiem w długim procesie fizycznego zabezpieczenia nieruchomości i powinno być uwzględnione w politykach bezpieczeństwa każdego przedsiębiorstwa.

Podstawowym sposobem na zabezpieczenie tajemnic prywatnych i firmowych jest odpowiednie monitorowanie dostępów do poszczególnych pomieszczeń. Najczęściej wykorzystywanymi elementami infrastruktury są niewielkie elementy mechaniczne wykorzystujące pole elektromagnetyczne. Przykładami takich narzędzi są: zwora elektromagnetyczna i elektrozaczep.

Czym jest zwora elektromagnetyczna?

Zwory elektromagnetyczne, podobnie jak elektrozaczepy, są elementami wykorzystywanymi w systemach zabezpieczeń. Szczególnie często znajdują zastosowanie w systemach kontroli dostępu. Zwora elektromagnetyczna nie posiada żadnych ruchomych części, dzięki czemu wyróżnia się wyjątkową żywotnością i trwałością nawet w bardzo długim okresie użytkowania. Z tego powodu są wykorzystywane w miejscach użyteczności publicznej. Mechanizm zwory zwalnia zaczep, gdy zniknie napięcie w obwodzie – jest to więc rozwiązanie stosowane w systemach przeciwpożarowych i wszędzie tam, gdzie konieczne jest otwarcie drzwi przy zaniku napięcia. W praktyce, zwory elektromagnetyczne są instalowane w połączeniu z przyciskami, czytnikami kart elektromagnetycznych.

Jak zamontować zworę elektromagnetyczną?

Zwory elektromagnetyczne są proste w montażu. Warto jednak, w przypadkach większej infrastruktury zabezpieczającej, zlecić ich montaż osobie odpowiednio przeszkolonej. Najczęściej spotykane sposoby montażu zwory elektromagnetycznej to:

  • wykorzystując tylko dostarczone w zestawie elementy,
  • w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz wykorzystuje się dodatkowy uchwyt w kształcie litery „L”,
  • w przypadku drzwi wykonanych z kruchych materiałów, takich jak szkło, stosuje się uchwyt w kształcie litery „U”,
  • w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz, do zestawu dodaje się uchwyty w kształtach liter „Z” i „L”.

Zwora elektromagnetyczna – zasada działania

Zwora elektromagnetyczna składa się z elektromagnesu umieszczanego na ościeżnicy i płytki montowanej na drzwiach. Gdy przez obwód zwory przepływa energia elektryczna, wytwarzane jest pole elektromagnetyczne i elektromagnes przyciąga płytkę uniemożliwiając otwarcie drzwi. Zwora jest zwalniana w przypadku zaniku napięcia. Zasada działania zwory jest więc identyczna do rewersyjnych elektrozaczepów. Najczęściej spotykane zwory są przystosowane do pracy pod napięciem 12V. Identyczne napięcie znajduje się na wyjściach wielu central alarmowych. Dodatkową zaletą takiego połączenia jest możliwość stałego monitorowania stanu całego systemu zabezpieczającego.

Czytaj także: Zasady przeciwpożarowe w domu jednorodzinnym

Brak komentarzy

Zostaw komentarz