a
Strona głównaLifestyleCo warto zwiedzić w Polsce [cz. I]

Co warto zwiedzić w Polsce [cz. I]

Co warto zwiedzic w Polsce

Istnieją miejsca w Polsce, których po prostu nie wypada nie zobaczyć. Zabytki kultury, miejsca religijnego kultu, miejscowości, w których nie brakuje zabytków znajdujących się na liście UNESCO. Elementy te nie tylko budują narodową tożsamość, ale też budzą zachwyt mieszkańców europejskich, jak i dużo odleglejszych krajów. Od czego jednak zacząć turystyczną przygodę? Co warto zwiedzić w Polsce w pierwszej kolejności?

W przypadku rozmaitych zabytków prym wiodą nie tylko regularne muzea w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu ale również zamki oraz dwory szlacheckie. Część z nich ma za sobą niezwykle burzliwą historię – przez lata niszczały, były plądrowane, by za sprawą utalentowanych renowatorów powrócić do stanu z okresu świetności. Do najciekawszych propozycji można zaliczyć Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Książ (położony niedaleko Wałbrzycha). Zamek Krzyżtopór, a właściwie jego ruiny, to kolejny obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika historii. By je zwiedzić należy udać się do miejscowości Ujazd (woj. świętokrzyskie). Niezwykle malownicza sceneria tego powstałego w XVII wieku zamku (wówczas największego w Europie) sprzyja także organizacji rozmaitych imprez plenerowych, takich jak: Letnie Biesiady Rycerskie, Krzyżtoporskie Spotkania Rycerzy i Dam Dworu, Krzyżtoporski festiwal Ognia i Światła. Z kolei zwiedzając Jurę Krakowsko – Częstochowską dobrze jest zatrzymać się w Ogrodzieńcu. Ruiny XIV-wiecznego zamku wzniesionego na szlaku Orlich Gniazd położone są we wsi Podzamcze. Oczywiście propozycji jest znacznie więcej.

Odpowiedzią na nurtujące wielu turystów pytanie, co warto zwiedzić w Polsce są również rozmieszczone na terenie całego kraju sanktuaria służące zarówno pielgrzymkom, jak i udostępniane turystom. Wymienić można chociażby Kalwarię Zebrzydowską, Jasną Górę, ale też mniej oczywiste atrakcje, jak Klasztor Cystersów w Wąchocku, Katedrę w Pelplinie. Oczywiście nie sposób pominąć też krakowskiego Kazimierza i jego synagog, jak również Cerkwi pw. Narodzenia NMP we Włodawie. Interesujące obiekty sakralne znajdziemy także w Lublinie bądź w stolicy woj. warmińsko – mazurskiego – Olsztynie.

Co warto zwiedzic w Polsce

Miasta to zresztą temat osobny. Bardzo wygodną opcją są jedno- lub dwudniowe wycieczki z przewodnikiem po najciekawszych polskich grodach. Nie oszukujmy się jednak – kilkunastogodzinne zwiedzanie Gdańska, Krakowa, Poznania czy Wrocławia będzie zaledwie przedsmakiem prawdziwej przygody.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz