a
Strona głównaUrodaCo mogą oznaczać białe plamki na paznokciach

Co mogą oznaczać białe plamki na paznokciach

biale plamki na paznokciach

Kondycja naszej skóry, paznokci czy włosów jest w stanie wiele powiedzieć na temat ogólnego stanu zdrowia organizmu. Jeśli zauważamy jakieś anomalie, to zazwyczaj stanowią one nie tylko problem natury estetycznej. Białe plamki na paznokciach są zjawiskiem powszechnym – warto jednak zapoznać się z ich etiologią oraz sposobami, dzięki którym nie będą się pojawiały.

Płytka paznokcia u osoby zdrowej ma jednolity kolor, jest umiarkowanie lśniąca i jednolita. Bez specyficznych przebarwień czy zgrubień. Objaw taki, jak białe plamki na paznokciach to coś więcej, niż czynnik rujnujący estetycznie french manicure.

Wśród najczęstszych przyczyn pojawiają się m.in.:

  • niedobory witamin i minerałów w organizmie (a w szczególności cynku oraz żelaza – co może prowadzić do anemii). Jak uzupełnić te pierwiastki? Włączając do diety większe ilości chudego drobiu, wątróbki, jaj i serów, produktów takich jak kasze, pestki, pełnoziarniste pieczywo, ale też warzyw – szpinaku, brokułów, buraczków, a jeśli to konieczne – dodatkowo sięgając po suplementy;
  • urazy mechaniczne (często nieodczuwane przez nas od razu, jednak oddziałujące na płytkę paznokcia)- mogą się one zdarzyć na przykład podczas wykonywania zabiegów upiększających – w takiej sytuacji zmiany są krótkotrwałe i znikają samoistnie, nie ma więc powodów do niepokoju. Na rynku nie brakuje preparatów regenerujących, można też wykorzystać naturalne sposoby, tak jak kąpiel parafinowa, ziołowa czy smarowanie oliwą z oliwek;
  • choroby dermatologiczne – grzybica, łuszczyca, ale i schorzenia układu oddechowego, jak gruźlica (szczepienie w dzieciństwie wcale nie zapewnia ochrony do końca życia!) – tutaj konieczna jest wizyta u specjalisty, jak również obserwowaniem, czy nie pojawiły się dodatkowe objawy. Dla grzybicy są to świąd, rogowacenie naskórka itp. Gruźlicę natomiast charakteryzuje uciążliwy kaszel, nadmiar plwociny (często wymieszanej z krwią), wysoka temperatura i ogólne osłabienie.

Jak łatwo zauważyć obserwowanie płytki ma niebagatelne znaczenie ze względów zdrowotnych. W przypadku grzybicy konieczna jest konsultacja z dermatologiem oraz wdrożenie optymalnego sposobu leczenia.

biale plamki na paznokciach

Poza dostępnymi na rynku antybiotykami warto rozważyć także skorzystanie z naturalnych sposobów terapii. Podstawową kwestią w jakichkolwiek schorzeniach natury dermatologicznej jest oczywiście wzmożona higiena. Poza tym można stosować okłady z ziół czy rozcieńczonego octu jabłkowego, olejku herbacianego etc. Lecząc dermatozy istotne jest także zachowanie diety – np. jeśli problemem jest grzybica należy z jadłospisu wykluczyć produkty wysokoprzetworzone, obfitujące w proste cukry czy zawierające drożdże.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Po suplementacji żelazem, białe plamki na paznokciach zniknęły.

Zostaw komentarz