a
Strona głównaParentingChwyt Kristellera – kiedy jest używany i jakie niesie konsekwencje

Chwyt Kristellera – kiedy jest używany i jakie niesie konsekwencje

Chwyt Kristellera

Mimo, iż medycyna rozwinęła się w ostatnich dekadach niezwykle dynamicznie wciąż jeszcze praktykowane są metody z przeszłości, które budzą spore kontrowersje oraz jawny sprzeciw pacjentów. Jednym z nich, w dziedzinie położnictwa pozostaje chwyt Kristellera. Na czym polega oraz dlaczego powinien być zakazany? Odpowiedzi poniżej.

Chwyt Kristellera to niezwykle prosty, a zdaniem jego przeciwników wręcz barbarzyński zabieg praktykowany na oddziałach położniczych w szpitalach. Stosuje się go w sytuacji, gdy poród naturalny nie przebiega prawidłowo, a dziecko nie przechodzi powoli przez kanał rodny, jak jest to wskazane. Zamiast tego zostaje ono niejako „wyciskane” z brzucha mamy, co może mieć poważne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i dla niemowlęcia. Jak w praktyce wygląda ten zabieg? Lekarz uciska brzuch ciężarnej przy pomocy łokcia, w konsekwencji czego dziecko szybciej pojawia się na świecie. Za szkodliwością zabiegu może przemawiać też fakt, że bywa on określany mianem „rękoczynu”. Procedura ta jest oczywiście niezwykle bolesna – dla matki i dla dziecka, natomiast do powikłań zalicza się:

  • wewnętrzny krwotok u matki (na przykład wskutek przedwczesnego oddzielenia się łożyska);
  • pęknięcie macicy oraz urazy krocza, które są wyjątkowo trudno gojącym się urazem;
  • niedotlenienie mózgu u noworodka prowadzące m.in. do intelektualnych zaburzeń oraz niemożności samodzielnego funkcjonowania;
  • złamania kości i uszkodzenia stawów u dziecka, często będące przyczyną wieloletniej rehabilitacji i fizjoterapii, nie zawsze całkowicie skutecznej;
  • urazy okołoporodowe prowadzące do różnego rodzaju dysfunkcji w obrębie układu ruchowego, sercowo – naczyniowego, neurologicznego, a nawet śmierci w pierwszych dobach życia.

Chwyt Kristellera

Argumentem za stosowaniem tego typu praktyki pozostaje przyspieszenie porodu. Warto jednak zaznaczyć, że nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sprzeciwia się zabiegom. Porody przebiegają w różnym tempie – znaczenie ma zarówno anatomiczna budowa kobiety, jak również jej wiek, położenie płodu. W przypadku trudności przede wszystkim warto postawić adekwatną diagnozę. Chwyt Kristellera jest niebezpieczną formą i nigdzie na świecie nie jest już doceniany. Opieka nad ciężarnymi to jedno z najważniejszych zadań publicznej służby zdrowia i jej częścią jest też to, by o tego rodzaju zagrożeniach informować pacjentki.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Poprzedni artykuł
następny artykuł
Latest comment
  • Ten zabieg to barbarzyństwo!

Zostaw komentarz