a
Strona głównaZdrowieBorelioza – objawy, diagnostyka i leczenie

Borelioza – objawy, diagnostyka i leczenie

Borelioza

Lęk przed kleszczami pojawia się na ogół na przełomie maja i czerwca. Nie jest to bezpodstawne, bowiem pajęczaki te mogą spowodować chorobę, która daje liczne powikłania, a nieleczona może prowadzić nawet do trwałego kalectwa czy śmierci. Borelioza, bo o niej mowa to schorzenie odpasożytnicze znane od niedawna. O tym, jakie są jej objawy oraz jak radzić sobie w przypadku zainfekowania informujemy poniżej.

Borelioza to choroba, w której przebiegu najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie. Krętkowica kleszczowa – bo taka jest inna nazwa schorzenia – posiada charakterystyczne objawy. Pojawiają się one w niedługim czasie od zainfekowania, do którego dochodzi poprzez ukąszenie tego pajęczaka, ale także przez kontakt z jego wydzielinami. Stąd też niezwykle istotne jest ostrożne usunięcie kleszcza. Boreliozę można zdiagnozować poprzez takie obecność takich symptomów, jak: zwiększona męczliwość mięśniowa, problemy z funkcjonowaniem układu kostno – stawowego, zaburzenia natury neurologicznej, problemy z krążeniem, ból gardła, migreny, podwyższona temperatura ciała, charakterystyczna zmiana skórna, tzw. rumień wędrujący, czyli ciemnoczerwona plama stopniowo zwiększająca swoje rozmiary, powodująca świąd i pieczenie i znikająca bardzo wolno.

Wczesne rozpoznanie to gwarancja, że nie pojawią się niepożądane skutki uboczne zakażenia. Do nich z kolei zalicza się powikłania w obrębie układu sercowego, układu nerwowego, ruchowego, wśród których przodują: zapalenie opon mózgowych oraz mózgu, porażenie nerwów, nadwrażliwość na dźwięki, zapalenie nerwu wzrokowego, bóle stawów, drętwienie kończyn, a także (rzadko występujące) boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego.

Niestety, boreliozę często myli się z innymi schorzeniami, takimi jak reumatyzm, fibromialgia, stwardnienei rozsiane, toczeń rumienowaty czymiastenia.

Borelioza

Warto zdecydować się na kompleksowe badania, by uniknąć ryzyka wystąpienia jednego ze skutków ubocznych, a w dłuższej perspektywie czasu – nawet niepełnosprawności ruchowej czy śmierci. Diagnostyka obejmuje badanie krwi bądź moczu (badanie PCR), bądź też test Western Blott.

Oczywiście najlepiej rozpocząć terapię we wczesnym stadium choroby, zanim przejdzie ona w fazę przewlekłą. W takim wypadku wystarczy optymalna dawka antybiotyków oraz suplementacja witamin i minerałów.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Niestety, często objawy nie wskazują bezpośrednio na borelioze, a po wykonaniu odpowiednich testow czesto jest już za pozno, aby efektywnie pomoc 🙁

Zostaw komentarz