a
Strona głównaUrodaBluszczyk kurdybanek – wspomaga układ trawienny i nie tylko!

Bluszczyk kurdybanek – wspomaga układ trawienny i nie tylko!

Bluszczyk kurdybanek

Specyfiki znane i chętnie używane przez nasze babcie to najczęściej surowce zielarskie. Większość z nas choć raz zetknęła się z nimi w dzieciństwie, bądź, jeśli mamy szczęście jeszcze posiadać babcię, nawet w niedalekiej przeszłości. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, czym dokładnie jesteśmy pokrzepiani – innymi słowy – jaki jest skład leczniczej herbatki, nalewki czy odwaru. Często znajduje się w nim bluszczyk kurdybanek. Poniżej kilka słów o tym ziele.

Bluszczyk kurdybanek, inaczej bluszczyk ziemny wyróżnia to, że pnie się po ziemi. Kwitnie na przełomie od późnej wiosny do jesieni i prócz zdrowotnych właściwości może być rośliną ozdobną z uwagi na piękne, kolorowe liście oraz niebieskie kwiaty (dlatego poza występowaniem dzikim bywa hodowany w ogrodach czy doniczkach). Bluszczyk jest rośliną pasożytniczą, dlatego też może blokować rozrost innych traw i kwiatów pobierając z nich wodę czy sole mineralne. Prócz tego, że stanowi leczniczy surowiec jest też stosowany jako przyprawa oraz pozyskuje się z niego miód. Skład ziela opiera się o takie substancje jak cholina, garbniki w wysokim stężeniu, saponiny, żywice, sole mineralne, olejki eteryczne.

Podstawową leczniczą właściwością bluszczyka jest jego korzystne oddziaływanie na układ trawienny, również przy podwyższonym poziomie cholesterolu LDL, wspomaganie detoksykacji (np. po nadmiernej konsumpcji alkoholu) oraz przyspieszanie metabolizmu. Garbniki wykazują działanie przeciwzapalne i ściągające, wspomagają również leczenie biegunki czy podwyższonej temperatury ciała w infekcjach.

Co ciekawe, bluszczyk znajduje też liczne zastosowanie w dermatologicznych problemach. Przy pomocy okładów można leczyć trądzik, ale też łagodzić skutki oparzeń i wspomagać gojenie się ran. Specyfiki mają działanie tamujące niewielkie krwotoki. Napary z bluszczyku są szczególnie polecane osobom cierpiącym z powodu przewlekłych bóli wątroby czy trzustki, ale też nałogowym palaczom i astmatykom – skład chemiczny rośliny pozwala bowiem na regenerację płuc i oskrzeli.

Leki zawierające wyciąg można nabyć w sklepach zielarskich, można jednak samodzielnie przygotować odwar. Suszone ziele trzeba zalać w tym celu wrzątkiem, zakręcić szczelnie szklany pojemnik (może być słój), oraz przez 3 – 12 godzin trzymać w miejscu ciepłym i ciemnym. Tak przygotowaną miksturę odcedza się oraz dawkuje z umiarem (około filiżanki dziennie) – w celach profilaktycznych lub leczniczych.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz