a
Strona głównaZdrowieBezsenność – czy to już kolejna choroba cywilizacyjna?

Bezsenność – czy to już kolejna choroba cywilizacyjna?

bezsennosc

Efektywny nocny wypoczynek to jeden z fundamentów zdrowotnej profilaktyki. Sen jest nam potrzebny, by regenerować organizm – po intensywnym wysiłku intelektualnym czy fizycznym, ale również w okresach rekonwalescencji czy walki z chorobą. Niemowlęta przesypiają kilkanaście godzin w czasie wzmożonego rozwoju. Świadczy to o ogromnym znaczeniu tej fizjologicznej czynności. Niestety, stany powodujące bezsenność są coraz powszechniejsze. Gdzie leży tego przyczyna oraz jaką genezę ma to zaburzenie obejmujące czas trwania snu, ale i jego jakość?

Sen jest naturalnym procesem, który ma za zadanie umożliwić organizmowi odpoczynku  – i to w odpowiedniej formie. Niestety, w obliczu powszechnych problemów zdrowotnych, spowodowanych również przez choroby cywilizacyjne efektywny wypoczynek często jest niemożliwy. Bezsenność najprościej można zdefiniować jako przewlekłą postać niemożności zapadnięcia w sen występującą przez co najmniej 3 tygodnie. Staje się wtedy jednostką chorobową.

Co ciekawe, szacunkowe dane mówią o tym, że w naszym kraju cyklicznie bądź permanentnie z problemem bezsenności może się zmagać nawet od 30 do 50 proc. obywateli.

Liczba ta jest zatrważająca, w sytuacji, kiedy znamy ewentualne zagrożenia wynikające z tego stanu, obejmujące m.in. zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu, nie tylko na poziomie intelektualnym czy emocjonalnym, ale nawet fizjologicznym.

A co w przypadku przyczyn? Warto zwrócić uwagę, iż na bezsenność może zapaść niemal każdy, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Rzecz jasna pewnymi czynnikami ryzyka pozostają często doświadczane napięcie emocjonalne, silny stres, pracoholizm, ale także choroby natury psychicznej. Zaliczają się do nich różnego rodzaju psychozy, ale też zaburzenia lękowe, depresję, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia rytmu snu i czuwania. Problemy mogą mogą wywołać również niektóre stosowane leki, przerost prostaty czy nowotwory. Determinującym czynnikiem pozostaje oczywiście wiek – im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy. Istotne jest jednak to, by był on optymalnej jakości. Nie należy lekceważyć bezsenności, ponieważ jest to poważne zaburzenie, które może stanowić symptom pozwalający zdiagnozować inne jednostki chorobowe.

bezsennosc

Badania, które na ogół są wykonywane to na przykład całonocne rejestrowanie elektroencefalograficzne, obejmujące oddech, ale i ruchy gałek ocznych, intensywność napięcia mięśniowego – za każdym razem podzielone na fazy snu. Konsultacje ze specjalistą obejmują zarówno kompleksową diagnostykę, jak i wdrożenie leczenia, które, rzecz jasna, musi być w toku terapii modyfikowane. Leki muszą być oczywiście dopasowane do rodzaju bezsenności. Dotyczy to zarówno rodzaju specyfiku, jak i sposobu jego dawkowania.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Praktykowanie jogi pozwala walczyć z bezsennością, polecam 🙂

Zostaw komentarz