a
Strona głównaTechnologiaAkumulatory litowo-jonowe – co musisz o nich wiedzieć

Akumulatory litowo-jonowe – co musisz o nich wiedzieć

Akumulatory litowo-jonowe

Akumulatory litowo-jonowe znajdują powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wkrętarki akumulatorowe (i pozostałe elektronarzędzia), laptopy, smartfony a nawet samochody elektryczne to tylko niektóre z elementów naszej rzeczywistości, które korzystają z tego typu akumulatorów. Z czego składa się tego typu urządzenie i dlaczego jest tak popularne?

Akumulatory w technologii li-ion pojawiły się w latach 80 XX wieku za sprawą profesor Johna Goodenougha oraz Koichiego Mizushima, którzy na Uniwersytecie Oksfordzkim stworzyli nowy rodzaj baterii będącej podstawą dla teraźniejszych rozwiązań, choć prace nad ogniwami litowymi zaczęto już na początku XX wieku.

Komercyjne wykorzystanie baterii li-ion rozpoczął koncern Sony w 1991 roku, wprowadzając to rozwiązanie w swoich kamerach. Producenci wszelkiej maści sprzętów korzystających z akumulatorów momentalnie dostrzegli przewagę w wykorzystaniu technologii litowo-jonowej nad dominującą w tamtych czasach niklowo-kadmową.

Jak zbudowany jest akumulator li-ion

Ogniwo pełni funkcję swoistego magazynu dla energii, który składa się z elektrod, separatora oraz elektrolitu. Najczęściej używana forma ogniwa litowo-jonowego przybiera kształt cylindryczny 18650. Liczba 18650 oznacza wymiary – około 18 mm średnicy i 65 mm długości.  Warto dodać, że ogniwa mogą mieć różną strukturę chemiczną, do ich budowy mogą być użyte m.in. mangan czy aluminium.

Ogniwa litowo-jonowe, które znajdują się w pojazdach elektrycznych różnią się w znacznym stopniu od ogniw stosowanych w sprzęcie elektronicznym, a wynika to przede wszystkim z faktu występowania znacznie większych wymagań związanych z warunkami pracy oraz większą wymaganą trwałością, sięgającą 10 lat.

Akumulator jest to natomiast urządzenie przystosowane do magazynowania energii elektrycznej oraz oddawania jej w bezpieczny sposób. Akumulator może składać się z dowolnej ilości ogniw (oczywiście mieszczącej się w ramach konstrukcji danego urządzenia).

Na co zwracać uwagę przy użytkowaniu baterii litowo-jonowej

Rozważając użytkowanie baterii, z ekologicznego punktu widzenia, akumulatory litowo-jonowe mają znacznie mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne w porównaniu do, na przykład, baterii NiMH.

Warto pamiętać, że niedogodnością w stosowaniu akumulatorów litowo-jonowych jest duża wrażliwość na zmianę temperatury, dlatego te urządzenia powinny pracować w przedziale 20-40 st. C.

Akumulatory li-ion wykazują się wysoką sprawnością ładowania, natomiast duża amplituda temperatury wpływa na obniżenie żywotności akumulatorów.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz